Jezioro Solińskie

Nie bez powodu jest nazywane bieszczadzkim morzem. Ma dość imponujące rozmiary: długość linii brzegowej jeziora wynosi ponad 150 km i jest mocno urozmaicona. I sam klimat też jest tu trochę nadmorski – i w Polańczyku, i w Solnie znajduje się wiele straganów z lodami, pamiątkami, a wokół kręcą się opaleni wczasowicze w strojach kąpielowych.

Jezioro Solińskie to sztuczny zbiornik wodny wraz zaporą wzniesioną na przewężeniu ujścia Solinki do Sanu. Chociaż pierwsze projekty budowy zapory przeprowadzano jeszcze przed II wojną światową to ostatecznie zostały wcielone w życie w latach 60. Zapora w Solinie jest największą zaporą w Polsce: ma 81 m wysokości i 664 m długości.

Zapora w Solinie
W oddali widoczna zapora oraz plaża solińska.

Mimo że w sezonie Jezioro Solińskie odwiedza wielu wczasowiczów, to warunki do odpoczynku są dobre. Przede wszystkim jest dość cicho, ponieważ na całym zbiorniku wodnym obowiązuje strefa ciszy, a więc nie można używać łodzi z silnikami spalinowymi. Rejony Jezioro Solińskiego są również popularne wśród pasjonatów żeglarstwa i kajakarstwa.

Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie to także raj dla pasjonatów żeglarstwa.

Przez Jezioro Solińskie rowerem wodnym
Pogoda podczas mojego pobytu dopisała, ale jednak nadal kąpiel w jeziorze była wyzwaniem tylko dla śmiałków nieobawiających się zimnej wody. Pływali tylko nieliczni, ale za to gros osób pływało na rowerach wodnych. Dopiero nad Jeziorem Solińskim miałam okazję spróbować tego rodzaju atrakcji i przyznam się, że to świetny sposób na relaks. Rozrywka prosta, ale bardzo przyjemna. Rowerem wodnym można przepłynąć z jednego brzegu jeziora na drugi, na przykład z Polańczyka do Soliny, ale można też wyruszyć w nieznane i dopłynąć do jakiejś małej wysepki na środku jeziora – pełna dowolność. Po jeziorze wówczas pływało wiele jachtów i rowerów wodnych, ale nie odczuwało się tłoku. Polecam więc wypożyczenie roweru wodnego nad Jeziorem Solińskim, bo naprawdę warto 😉

Plaża w Polańczyku. W tle widać rowery wodne :D
Plaża w Polańczyku. Warto wiedzieć, że jest dość kamienista. W tle widać bohaterów niniejszej notki – rowery wodne.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s