Ruiny klasztoru w Zagórzu

Zagórz to miejscowość w województwie podkarpackim oddalona około 8 km od Sanoka i 30 km od Myczkowa, w którym wówczas przebywałam. Nie chciałam spędzić całkiem bezczynnie jednego z deszczowych dni mojego pobytu w Bieszczadach, więc postanowiłam wybrać się do Zagórza, w którym znajdują się ruiny XVIII-wiecznego Klasztoru oo. Karmelitów Bosych.

Ruiny klasztoru w Zagórzu.
Ruiny klasztoru w Zagórzu.

Historia klasztoru
Budowę klasztoru rozpoczęto w 1700, w 1714 zamieszkali go zakonnicy, a w 1730 ukończono jego budowę. W skład zespołu klasztornego wchodził kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, klasztor i zabudowa gospodarcza. Ponadto klasztor był otoczony wysokimi murami obronnymi, gdyż pełnił również funkcję fortyfikacji. W 1772, w okresie konfederacji barskiej, podczas oblężenia przez wojska rosyjskie część zabudowań klasztornych uległa spaleniu lub została ostrzelana z armat. Obrona klasztoru w Zagórzu stanowiła ostatnią bitwę konfederacji barskiej. Po tych zdarzeniach zakonnikom udało się częściowo odbudować budynek klasztoru, jednak nie odzyskał już swojej dawnej świetności. W 1822 ponownie wybuchnął pożar, podczas którego, niestety, uległa zniszczeniu większość zabudowań klasztoru. Przez dziesiątki lat obiekt niszczał, dopiero w 1956 podjęto próbę jego odbudowy, której w pełni nie udało się zrealizować. Dopiero w ostatnich latach ponownie dokonano konserwacji kolejnych jego elementów.

O klasztorze krążą legendy, iż miałby się tam ukazywać duch rycerza w zbroi oraz widmo zakonnika, który na polecenie władz austriackich podpalił kościół, a teraz pokutuje za swoje grzechy. Miejscowe przekazy mówią również o podziemnym tunelu pod rzeką Osława łączącym podziemia klasztoru z lochami zamku w Lesku, a także o mnichu strzegącego ruin.

O Zagórzu i klasztorze
Zagórz jest niewielkim miasteczkiem, jego liczba ludności ledwo przekracza 5 tysięcy. Zniszczony dworzec, krótko otwarte sklepy, na ulicach przechadza się niewiele ludzi. Z głównego przystanku PKS lub z sąsiadującym z nim dworcem PKP do ruin klasztoru idzie się około pół godziny, droga jest dobrze oznaczona. Ruiny klasztoru znajdują się na wzgórzu Mariemont (345 m n.p.m.), który stanowi dobry punkt widokowy na Zagórz i Góry Słonne. W drodze na wzgórze mija się figury wykonane przez bieszczadzkich artystów obrazujące 14 stacji drogi krzyżowej – jest to Droga Krzyżowa Nowego Życia, która łączy Sanktuarium Matki Nowego Życia z ruinami klasztoru karmelitów.

Na teren klasztoru wchodzi się półkolistą bramą, którą poprzedza kamienna tablica przekazująca podstawowe informacje o zespole klasztornym karmelitów. Masyw ruin jest dość spory. Na wewnętrznych murach dawnej świątyni widać jeszcze fragmenty fresków. Niegdyś na terenach wokół klasztoru bracia zakonni hodowali drzewa owocowe, zioła i warzywa, dlatego teraz są również podejmowane próby odtworzenia dawnych ogrodów. Obecnie ruiny klasztoru są poddawane renowacji, więc obiekt nie jest w pełni udostępniony zwiedzającym. W 2014 roku ukończono odnowę jednej z wież, która pełni funkcję punktu widokowego. Ruiny dawnego klasztoru są odizolowane od głównej części miasta, więc jest to miejsce, które może służyć kontemplacji i odpoczynkowi.

Brama i mury klasztoru
Brama i mury klasztoru
Wnętrze klasztoru. Na murach są jeszcze widoczne ślady fresków.
Wnętrze klasztoru. Na murach są jeszcze widoczne ślady fresków.

Ruiny klasztoru

Ogrody pod klasztorem
Ogrody na terenie zespołu klasztornego. Po lewej stronie widać, że klasztor jest obecnie poddawany pracom konserwatorskim.
Panorama widoczna z wieży widokowej.
Panorama widoczna z wieży widokowej.

Więcej zdjęć oraz faktów historycznych związanych z ruinami klasztoru w Zagórzu można znaleźć tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s