Połonina Wetlińska

Zaryzykowałabym stwierdzenie, że najczęściej uczęszczaną bieszczadzką połoniną jest Połonina Wetlińska, być może z tego względu, że jest to trasa dość łatwa do pokonania, malownicza, a na jednym z wierzchołków znajduje się schronisko PTTK (1228 m n.p.m.) o sympatycznie brzmiącej nazwie Chatka Puchatka.

Z Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską

Jeżeli wybrać ponownie czerwony szlak z Brzegów Górnych, to wejście na Połoninę Wetlińską nie sprawi większych problemów. Na szlaku można spotkać wiele rodzin z małymi dziećmi, co świadczy o niskim poziomie trudności tej trasy. Droga na Wetlińską jest łatwiejsza od trasy na Caryńską – trasa jest krótsza i mniej stroma. Czas przejścia może się wahać 1 h – 1.5 h. Na szczycie – tak jak wspominałam we wstępie – jest dość tłoczno, chociaż być może jest to charakterystyczne wyłącznie dla sezonu letniego. Widoki równie malownicze co na Caryńskiej, jednak moim zdaniem tłok i gwar turystów na szczycie trochę odejmuje uroku temu miejscu.

Trasa na Wetlińską

Wejście na Połoninę Wetlińską
Wejście na Połoninę Wetlińską
Na szczycie połoniny było dość tłoczno.
Na szczycie połoniny było dość tłoczno.
...ale także malowniczo.
…ale także malowniczo.

wetlinskaNa Smerek

Dla wędrowców potrzebujących większego wyzwania niż dotarcie do Chatki Puchatka dobra propozycją będzie przejście na kolejne wierzchołki połoniny. Połonina Wetlińska jest najbardziej rozległą połoniną w Bieszczadach – liczy sobie 8 km. Od schroniska można przejść na Hnatowe Berdo, następnie minąć Przełęcz Orłowicza i dojść na szczyt Smerek (1222 m n.p.m.), który wyraźnie zarysowuje się w masywie połoniny.

Pozostałe wierzchołki połoniny.
Pozostałe wierzchołki połoniny.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s